This site uses cookies and other tracking technologies to provide you with our services, enhance the performance and functionality of our services, analyze the use of our products and services, and assist with our advertising and marketing efforts.

Cookie Policy   Privacy Notice

W jaki sposób zastosowanie inteligentnej technologii sterowania procesem MIG/MAG umożliwia niedoświadczonym spawaczom wykonywanie spoin o  wysokiej jakości

09/05/2017

Produktywność to aspekt, na który wciąż kierowana jest uwaga, a spawanie to proces który często poddawany jest krytycznej ocenie. W zależności od konkretnych uwarunkowań danego zastosowania, wydajność spawania można zwiększyć stosując proces w pełni automatyczny lub zrobotyzowany, półautomatyczny bądź doskonaląc proces ręczny. Zatrudnianie spawaczy o wyższych kwalifikacjach może okazać się opłacalne, jednak w większości przypadków lepszym rozwiązaniem jest zwiększenie produktywności niedoświadczonych spawaczy o niższych kwalifikacjach, mając na uwadze fakt, że poprawienie i ujednolicenie jakości spoin zwiększa ogólną produktywność poprzez zmniejszenie lub wyeliminowanie potrzeby poprawek i dalszej obróbki wykonanych spoin.

Ze względu na swą wszechstronność spawanie metodami MIG/MAG wykorzystywane jest w szerokim spektrum zastosowań, w tym w zakładach produkcyjnych oraz przy naprawach samochodów i instalacjach w terenie. Stąd też firmy, pragnące zwiększyć produktywność, koncentrują się przede wszystkim na tej metodzie spawania. Producenci sprzętu spawalniczego opracowali wiele sposobów, dzięki którym niedoświadczeni spawacze mogą poprawić jednolitość i jakość spoin wykonywanych metodami MIG/MAG. W niniejszym artykule przedstawiamy najnowszą technologię spawania łukiem zwarciowym opracowaną w ESAB, znaną jako smart MIG lub sMIG.

Kilka lat temu firma ESAB opracowała funkcję QSET ułatwiającą ustawianie parametrów spawania w metodach MIG/MAG i utrzymywanie stabilnego łuku w zróżnicowanych warunkach wykonywania pracy. Nowa technologia smart MIG to kolejne stadium rozwoju funkcji QSET: dzięki niej nastawy parametrów stają się jeszcze prostsze, a stabilność łuku znacznie przewyższa parametry zapewniane przez funkcję QSET. Technologię sMIG stosuje się obecnie w nowych zasilaczach łuku spawalniczego z serii Rebel, które można wykorzystywać do spawania blach ze stali węglowej, nierdzewnej, a także blach chromowo-molibdenowych lub aluminiowych, o grubości od 1,0 do 10,0 mm, drutem o średnicy od 0,6 do 1,2 mm. Urządzenia te generują prąd o natężeniu od 5 do 205 A przy 25% cyklu pracy, gdy zasilane są napięciem jednofazowym o napięciu 230 V (jeśli napięcie zasilania wynosi 120 V, maksymalne natężenie prądu przy 25% cyklu pracy to 130 A). Technologię sMIG można również stosować do lutospawania metodą MAG. W przyszłości ESAB będzie stosować technologię sMIG również w innych urządzeniach do spawania łukiem zwarciowym.

Aby użyć technologii sMIG, użytkownik musi jedynie ustawić na 4,3-calowym wyświetlaczu TFT grubość blachy i średnicę drutu. W odróżnieniu od innych dostępnych systemów nie ma potrzeby wprowadzania informacji o gazie osłonowym. Ostatnim krokiem w określaniu ustawień procesu spawania jest wykonanie niewielkiej spoiny próbnej. Po przeprowadzeniu tego testu nawet niedoświadczony spawacz będzie w stanie wykonywać jednolite spoiny wysokiej jakości, a spawacze z dużym doświadczeniem o wiele łatwiej będą mogli znaleźć najwłaściwsze ustawienia i wykonywać spoiny bez konieczności poświęcania tej kwestii tak dużej uwagi jak zazwyczaj – to z kolei oznacza, że będą mniej obciążeni stresem i dłużej utrzymają wysoką produktywność. 

Względy handlowe nie pozwalają opublikować wszystkich szczegółów dotyczących zaawansowanych algorytmów sterowania wykorzystywanych w technologii sMIG, można jednak stwierdzić, że technologia sMIG monitoruje natężenie i napięcie łuku spawalniczego, stale dokonując drobnych korekt parametrów spawania aby uwzględnić różnice w technice spawania operatora, takie jak kąt nachylenia palnika oraz długość wolnego wylotu. Doświadczeni operatorzy, którzy mieli okazję wypróbować technologię sMIG, mówią, że mogli przekonać się o niespotykanej stabilności łuku i zobaczyć wynik na ukończonej spoinie charakteryzującej się doskonałym wyglądem zewnętrznym ściegu i minimalną ilością odprysków.

Doświadczeni operatorzy, jeśli zechcą, mogą skorzystać z trybu „zaawansowanego", dostępnego w intuicyjnym i łatwym w obsłudze panelu TFT, co daje im możliwość precyzyjnej regulacji ilości dostarczanego ciepła za pomocą funkcji dostrajania napięcia, a tym samym zmiany profilu spoiny. Regulować można również indukcyjność, by dodatkowo zwiększyć stabilność łuku i ograniczyć odpryski. Po przełączeniu w tryb „zaawansowany" technologia sMIG nadal dokonuje pomiaru parametrów spawania i wprowadza niewielkie korekty, by utrzymać stabilny łuk, natomiast precyzyjna regulacja dokonywana przez operatora powoduje zmianę „punktu nastawy", przy którym sMIG utrzymuje stabilność łuku.

Opracowując technologię smartMIG, inżynierowie z firmy ESAB chcieli możliwie najbardziej ułatwić niedoświadczonym spawaczom wykonywanie wysokiej jakości spoin, co oznaczało uproszczenie ustawień i automatyczną kontrolę procesu w celu utrzymywania stabilnego łuku podczas spawania. Dodatkowo, inżynierowie mieli świadomość faktu, iż niedoświadczeni spawacze zdobywają z czasem doświadczenie i te same urządzenia wykorzystywane są zarówno przez operatorów z mniejszym oraz z bogatszym doświadczeniem. W konsekwencji technologia sMIG wymaga wprowadzenia podczas nastawy jedynie absolutnie podstawowych parametrów (tylko grubość blachy i średnica drutu), natomiast doświadczeni użytkownicy mają możliwość włączenia trybu „zaawansowanego", by dokonywać precyzyjnej regulacji spawania – nie tracąc przy tym wszystkich zalet korzystania z technologii sMIG, jeśli chodzi o łatwość dokonywania ustawień i automatyczną stabilizację łuku.

Aby uzyskać więcej informacji na temat technologii smartMIG (sMIG) oraz nowych urządzeń Rebel, skontaktuj się z ESAB.

Rebel action shot
x
x

x

Loading..