Previous
Next

Spawanie laserowe (LBW)

Previous Next

Spawanie hybrydowe laserowo-łukowe pozwala producentom osiągnąć ogromną poprawę wydajności i jakości w porównaniu do tradycyjnych metod spawania. Spawanie hybrydowe pozwala łączyć ze sobą cienkie materiały z prędkością 3–5 razy większą niż w metodzie MIG/MAG, a nawet dziesięć razy większą niż w metodzie TIG przy energii liniowej zredukowanej nawet o 80–90%. Oznacza to, że cienkie blachy mogą być spawane nie tylko bardzo szybko, ale także przy znacznie ograniczonych zniekształceniach, w ten sposób ograniczając lub eliminując koszty dalszej obróbki.

Hybrio™– adaptacyjny system sterowania procesem

Opatentowany przez ESAB adaptacyjny system sterowania oparty na układzie zamkniętym monitoruje wykonywanie spoiny w czasie rzeczywistym dostosowując proces w celu wyrównania ewentualnych szczelin i niedopasowań. Potrafi również zmierzyć głębokość penetracji lasera i aktywnie ją kontrolować, aby mieściła się w granicach tolerancji. Takie zaawansowane, inteligentne sterowanie nowej generacji rozszerza możliwości spawalnicze pięciokrotnie w porównaniu do spawania hybrydowego z zastosowaniem sterowników tradycyjnych. Kontrolując  środowisko pracy, lokalizację spoiny i przygotowanie spoiny sterownik może dostosowywać przebieg procesu w czasie rzeczywistym, aby utrzymać wysoką jakości spoiny w szerokim zakresie warunków przygotowania. Ta przełomowa technologia sterowania procesem spawania umożliwia spawanie hybrydowe dużych i zaawansowanych konstrukcji bez polegania na bardzo drogim przygotowaniu wstępnym, obróbce i mocowaniu.

Wszystkie lasery stałeWszystkie lasery stałe

ESAB wykorzystuje nowoczesne rezonatory laserów stałych wyłącznie do spawania hybrydowego. Nowe lasery zapewniają wysoką wydajność energetyczną, nie zużywają gazów laserowych i zapewniają bardzo długą żywotność części. Długość fali wiązki światła generowanej przez te lasery, w przeciwieństwie do starszych laserów CO2, nie wymaga stosowania luster kierujących wiązką, teleskopów ani innej optyki w celu skierowania wiązki do głowicy. Wykorzystują elastyczne kable światłowodowe, które są w stanie dostarczyć wiązkę o dużej mocy na odległość do 200 metrów bez istotnej utraty mocy lub jakości wiązki.

Dzięki temu ESAB może opracowywać całą gamę elastycznych urządzeń, które doskonale nadają się do tradycyjnego środowiska produkcyjnego bez konieczności borykania się z delikatną optyką i związanymi z tym kosztami mechanizacji i utrzymania. Ponadto lasery te mogą skierować generowaną energię przez nawet sześć pojedynczych światłowodów, dzięki czemu jeden laser może zasilać wiele niezależnych komórek roboczych.

Ekran dotykowy Hybrio™

Komputerowy interfejs z ekranem dotykowym

Wszystkie systemy do spawania hybrydowego firmy ESAB wyposażone są w najnowocześniejszy interfejs człowieka z urządzeniem (HMI). Komputerowy system sterowania jest bardzo łatwy w obsłudze i upraszcza czynności opracowywania i wykonywania spoin laserowych w środowisku produkcyjnym. System ten pracuje w trzech różnych trybach: Operator, Inżynier, Programista, w zależności od funkcji osoby logującej się do systemu. Każdy ma dostęp do różnego rodzaju danych i sterowania procesem spawania hybrydowego.

Interfejs HMI przypomina dobrze znane okienka zapewniające dostęp i możliwość bieżącej konfiguracji systemu sterowania adaptacyjnego. Oferuje również kreatory „eksperckie", które pomagają inżynierom zaprogramować nowe zastosowania spawania laserowego. HMI zawiera również moduł zapewniania jakości, który gromadzi i dostarcza dane o faktycznych parametrach, kluczowych zmiennych i jakości spoin do wykorzystania w analizie SPC i sprawozdawczości z jakości wykonywanych spoin. Moduł ten automatycznie generuje raporty i zapisy z przebiegu spawania zgodnie z wymogami AWS, ISO oraz indywidualnymi wymogami klienta.

Szeroki zakres standardowych systemów

Szeroki zakres standardowych systemów

ESAB oferuje szeroki zakres standardowych, modułowych systemów produkcyjnych wykorzystujących technologię spawania hybrydowego Hybrio™ w urządzeniach do spawania belek, zgrzewarkach liniowych a także urządzeniach do spawania rur. Gotowe do użycia systemy skonfigurowane są tak, aby w prosty sposób można je było zintegrować z istniejącymi urządzeniami produkcyjnymi. ESAB oferuje również zestawy Hybrio™ dla integratorów. Daje to integratorom systemów i producentom urządzeń kompletne rozwiązanie do spawania hybrydowego, które mogą włączyć w swoją własną lub specjalną ofertę produktową. Ponadto ESAB oferuje kompletny zestaw do spawania hybrydowego laserowo-łukowego dla naszych integratorów systemów zrobotyzowanych mających status Platinum, które mogą być stosowane w elastycznych systemach do automatyzacji wszędzie tam, gdzie nasi klienci oczekują od systemu spawalniczego ultrawysokiej wydajności i jakości.

x
x

x

Loading..