This site uses cookies and other tracking technologies to provide you with our services, enhance the performance and functionality of our services, analyze the use of our products and services, and assist with our advertising and marketing efforts.

Cookie Policy   Privacy Notice

Centrum wiedzy ESAB

Czy można przyspawać aluminium do stali?

P: Czy można przyspawać aluminium do stali, stosując proces spawania GMAW lub GTAW?

O: Choć aluminium można stosunkowo łatwo łączyć z większością innych metali za pomocą klejenia lub mechanicznego zamocowania, spawanie łukowe aluminium z innymi metalami, takimi jak stal, wymaga zastosowania specjalnych technik. W czasie bezpośredniego spawania łukowego aluminium z takimi metalami, jak stal, miedź, magnez czy tytan, powstają bardzo kruche związki międzymetaliczne. Aby temu zapobiec, opracowano specjalne techniki oddzielające inne metale od roztopionego aluminium w trakcie procesu spawania łukowego. Dwie najbardziej popularne metody, które ułatwiają spawanie łukowe aluminium ze stalą to przejściowe wkładki bimetaliczne i powlekanie innego materiału przed spawaniem.

Przejściowe wkładki bimetaliczne: W sprzedaży są dostępne przejściowe materiały bimetaliczne do łączenia aluminium z takimi materiałami, jak stal, stal nierdzewna i miedź. Te wkładki to elementy materiału, w których części aluminiowa jest już połączona z innym materiałem. Metody stosowane do połączenia tych różnych materiałów i przygotowania bimetalicznego przejścia to zazwyczaj walcowanie, zgrzewanie wybuchowe, zgrzewanie tarciowe, zgrzewanie iskrowe czy zgrzewanie matrycowe, ale nie spawanie łukowe. Przejściowe wkładki stalowo-aluminiowe można spawać łukowo za pomocą standardowych metod, takich jak GMAW czy GTAW. Stalowa strona wkładki zostaje przyspawana do stali, a aluminiowa do aluminium. Należy zachować ostrożność, aby nie dopuścić do przegrzania wkładek podczas spawania, co może spowodować powstanie kruchych związków międzymetalicznych na styku stali-aluminium wkładki przejściowej. Dobrze jest najpierw przyspawać aluminium do aluminium. Zapewni to lepsze rozpraszanie ciepła podczas spawania stali ze stalą i pomoże zapobiec przegrzaniu styku stali z aluminium. Przejściowe wkładki bimetaliczne są popularną metodą łączenia aluminium ze stalą, często używaną do wykonywania doskonałej jakości połączeń spawanych w budownictwie. Przykładowe zastosowania to mocowanie aluminiowych pokładówek do stalowych pokładów na statkach, mocowanie ścian sitowych w wymiennikach ciepła o aluminiowym orurowaniu ze ścianami sitowymi ze stali lub stali nierdzewnej, a także łączenie rurociągów z aluminium i stali przy użyciu spawania łukowego.

Powlekanie innego materiału przed spawaniem: Aby ułatwić spawanie łukowe stali z aluminium, można ją wcześniej czymś pokryć. Jedną z metod jest powlekanie stali aluminium. Można zastosować powlekanie przez zanurzenie (aluminiowanie na gorąco) lub lutowanie aluminium do powierzchni stali. Pokryty element stalowy można zespawać z elementem aluminiowym, uważając, aby nie nadtopić łukiem stali. W trakcie spawania należy stosować technikę kierowania łuku na element aluminiowy, umożliwiając spływanie roztopionego aluminium z jeziorka spawalniczego na stal powleczoną aluminium. Kolejna metoda łączenia aluminium ze stalą polega na powlekaniu powierzchni stali lutem srebrnym. W tym przypadku połączenie jest spawane za pomocą stopu aluminium. Należy przy tym uważać, aby nie przepalić warstwy buforowej lutu srebrnego. Na żadnej z wymienionych metod łączenia z powlekaniem raczej nie można polegać jeżeli wymagana jest pełna wytrzymałość mechaniczna i stosuje się je jedynie do uszczelniania.

Kategorie Spawanie aluminium , Słowa kluczowe GTAW, Heliarc, TIG

x
x

x

Loading..